GOSPINO SVETIŠTE NA DANČAMA SVETE MARIJE OD MILOSTI - CRKVA I SAMOSTAN
- Stjepan Hrvat
- 11. ruj 2024.
- 4 min čitanja
11.09.2024, SACRA CROATICA
SESTRE FRANJEVKE OD BEZGREŠNOG ZAČEĆA IZ DUBROVNIKA
CRKVE SV. MARIJE OD MILOSTI KOJA JE SA SAMOSTANOM I GROBLJEM NA DANČAMA VREDNOVANA KAO NACIONALNO BLAGO ZBOG SVOJE NEPROCJENJIVE POVIJESNE, RELIGIJSKE I UMJETNIČKE VRIJEDNOSTI, KAO SVJEDOČANSTVO IZNIMNO RAZVIJENE SAKRALNE, ZDRAVSTVENE I SEPULKRALNE KULTURE RENESANSNOG DUBROVNIKA.

Crkva svete Marije nalazi se poviše plaže Danče, a u narodu je znana kao Gospa od Danača. Sagrađena je 1457. godine, a unutrašnjost joj skriva neke od najznačajnih slika dubrovačke umjetnosti uopće. Tu su Triptih Nikole Božidarevića i Poliptih Lovra Dobričevića.

Kuga je u više navrata desetkovala stanovništvo Dubrovnika, pa je naposljetku 1430. godine odlučeno da se na predjelu Danača izgradi lazaret gdje bi boravili bolesnici od kuge. Lazareti su izum Dubrovačke Republike, a poslije su razne inačice spasile mnoge europske gradove. Kako epidemije ni u narednim godinama nisu jenjavale, vlast je odlučila na Dančama izgraditi crkvu s grobljem za ukop bolesnih „da ne umiru kao stoka, već da se kao kršćani sahranjuju na svetom mjestu te da o njihovim dušama bude neki spomen“.
Oko Lazareta je bio podignut visoki zid dug 150 metara kako bi bolesni bili odvojeni od zdravih. Onoga tko bi ostao zdrav, premještali su izvan tog zida u još jedan prostor, te bi tek nakon još provedenih mjeseca dana, bio pušten u grad.
U to vrijeme na Dančama je najgore bilo grobarima. Ne samo što su bili izloženi opakoj zaraznoj bolesti, nego im je prijetila kazna smrću ako bi slučajno ispustili neku mrtvačevu stvar poput tkanine, ili ako bi prešli iz mjesta za bolesne u mjesto za zdrave bez da su prošli strogu proceduru. Tako su grobari Mihoč Mirković i Živan Pupak kažnjeni smrću, jer su došli među zdrave ljude, te su bili obješeni na predjelu Danača koji se i danas zove Vješala (danas je na tom mjestu parking).
U to vrijeme, također, je postojao samostan s časnim sestrama koje su se brinule o bolesnima. I sada su na Dančama časne sestre, ali srećom više nema kuge. Danas one zvonjavom pozdravljaju brodove koji prolaze tik pored Danača želeći im mirno more i sreću. Običaj potječe još iz sredine 17. stoljeća, a ako dođete na Danče u ljetnim mjesecima, sigurno ćete ga čuti.
Sagrađena sredinom 15. stoljeća, po nalogu Senata Dubrovačke Republike, ova je crkva već u 16. stoljeću postala prvo zavjetno svetište izvan gradskih zidina gdje se štovala Blažena Djevica Marija, Gospa od Danača čemu svjedoče sačuvane oporuke starih Dubrovčana u kojima su uz katedralu i crkvu sv. Vlaha redovito darivali i crkvicu na Dančama. Dobričevićev poliptih Bogorodica s djetetom iz 1465. na glavnom oltaru bio je prekriven brojnim zavjetnim pločicama koje su nakon restauracije izložene u svetištu, svjedoče o čudesnim ozdravljenjima i milostima koje su vjernici primali na zagovor Gospe od Danača. Posebnost ovog svetišta kao pomorskog je i običaj da sestre Franjevke od bezgrešnog začeća nastavljaju stoljetnu tradiciju svojih prethodnica te zvonjavom zvona odzdravljaju brodovima koji Gospinu crkvu pozdravljaju zvukom sirene.
Dodatne povijesne informacije
„Srednjovjekovna Europa često je bila izložena raznim epidemijama koje su najčešće prenosili pomorci, a od kojih nije bio pošteđen ni Dubrovnik. Tako je Veliko vijeće Republike 1430. godine donijelo odluku da se na predjelu Dančama izgradi lazaret za smještaj okuženih. Zbog sve češćih epidemija 1457. godine sagrađena je i zavjetna crkvica svete Marije od milosti s grobljem za ukop siromaha „koji tu umiru u doba kuge, da ne umiru kao stoka, već da se kao kršćani sahranjuju na svetom mjestu te da o njihovim dušama bude neki spomen“. Godine 1644. lazaret je proširen; osim kuće za oboljele sagrađeno je i nekoliko kućica za sumnjive kao i zid koji je prostor Danča dijelio od Pila. Arhivski dokumenti kažu da su u jednoj od kućica već tada živjele dumne (dubrovački naziv za redovnice) koje su svojim služenjem ublažavale muku izoliranosti i smrti oboljelih.
Godine 1644. lazaret je preseljen u istočni dio grada te se tad po prvi put izričito spominju dumne, trećerednice svetog Franja, kao čuvarice crkve i groblja na Dančama. Kontinuitet njihovog života na Dančama održao se do danas, a 1983. godine red je službeno registriran i kod pape te nosi ime Sestre franjevke od Bezgrješnog začeća iz Dubrovnika. Gospa od Danača se inače slavi treću nedjelju u listopadu. Zanimljiv je i običaj pomoraca koji su uzdajući se u Gospu od Danača brodskim sirenama pozdravljaju Gospu dok im sestre odzdravljaju zvonjavom zvona. Ovaj običaj potječe iz sredine XVII. stoljeća.“
Dodatne informacije:
Nedavna obnova crkve sv. Marije na Dančama
17.05.2022., Dubrovnik - Svečanim euharistijskim slavljem kojeg je predvodio dubrovački biskup monsinjor Roko Glasnović, proslavljena je obnova Crkve Sv. Marije od milosti koja je sa samostanom i grobljem na Dančama vrednovana kao nacionalno blago zbog svoje neprocjenjive povijesne, religijske i umjetničke vrijednosti, kao svjedočanstvo iznimno razvijene sakralne, zdravstvene i sepulkralne kulture renesansnog Dubrovnika. Proslavi je prisustvovao izaslanik ministrice kulture i medija dr. sc. Nine Obuljen Koržinek, pročelnik Konzervatorskog odjela u Dubrovniku Antun Baće.
Putem programa zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara Ministarstvo kulture i medija je sufinanciralo obnovu crkve sv. Marije na Dančama koja je započela 2020. godine. Konzervatorski odjel u Dubrovniku izvršio je stručni pregled umjetnina prije početka sanacijske obnove te izdao Rješenje o posebnim mjerama zaštite umjetnina za vrijeme radova. Po obavljenoj desalinizaciji zidova i saniranju kapilarne vlage, u 2021. godini nastavljeni su radovi građevinske sanacije, kao i konzervatorsko-restauratorski radovi na kamenoj plastici. Usporedno s provedbom zaštitnih radova, na crkvi sv. Marije na Dančama izvedene su elektroinstalacije te instalacije grijanja i hlađenja, kao i elementi građevne stolarije, opreme interijera te drugi zanatski radovi.
Izvor: Dubrovnik Digest, Ministarstvo kulture i medija RH
Comments