20.10.2024. SACRA CROATICA
MUZEJ HRVATSKIH ARHEOLOŠKIH SPOMENIKA (MHAS). Slika: MHAS
SREDNJOVJEKOVNA EPIGRAFIČKA ZBIRKA
Zbirka sadrži ukupno 255 spomenika. Najveći dio zbirke čine ulomci iili cjeloviti spomenici s natpisima na latinskom jeziku. Riječ je odjelovima ranosrednjovjekovnog crkvenog namještaja datiranom u rasponu od 9. do 11. stoljeća. najviše su zastupljeni djelovi oltarnih ograda,menzi, ciborija, ambona te raspela i ukršenih prozorskih okvira. Osobito se ističu spomenici s uklesanim imenima hrvatskih vladara (tri natpisa imenom kneza Branimira, natpis kneza Muncimira, natpis sa sarkofaga kraljice Jelene, natpis s imenima kralja Stjepana Držislava i njegovasina Svetoslava) koji predstavljaju svojevrsan ariv u kamenu jedinstven i okvirima slavenskih naroda srednjovjekovne Europe. Zbirka sadrži ispomenike natpisima iz razvijenog i kasnog srednjeg vijeka pisane glagoljicom i hrvatskom ćirilicom.
Branimir, zabat i greda. SREDNJOVJEKOVNA EPIGRAFIČKA ZBIRKA. Slika: MHAC
ZBIRKA SREDNJOVJEKOVNIH KAMENIH SPOMENIKA
U zbirci su najvećim brojem zastupljeni ulomci predromaničke sakralne arhitekture (pluteji, pilastri, grede oltarnih ograda, amboni, ciboriji i krstionice) te ulomci arhitektonske skulpture. Kronološki raspon u kojem se predmeti nalaze ide od 8. do 15. stoljeća. Ističu se predmeti s
najvažnijih lokaliteta ranofeudalne hrvatske države: kompleks crkava u Biskupiji kod Knina, crkva sv. Marte u BIjaćima u Kaštelima, solinske crkve, sv. Spas u Cetini itd. Romanička skulptura zastupljena je predmetima iz Kapitula kod Knina, a gotička skulpturom iz crkve sv. Marije na Bribiru.
Višeslavova krstionica, ZBIRKA SREDNJOVJEKOVNIH KAMENIH SPOMENIKA. Slika: MHAC
Sv Marta ciborij, ZBIRKA SREDNJOVJEKOVNIH KAMENIH SPOMENIKA. Slika: MHAC
ZBIRKA BRIBIR
Zbirka se nalazi na lokalitetu Bribirska Glavica u selu Bribir pored Skradina. Istraživanja lokaliteta provode se od daleke 1913. godine a započeo ih je fa Lujo Marun koji je oformio prvu zbirku. Danas zbirka sadrži predemete pronađene istraživanjima prapoviijesnih, antičkih, ranokršćanskih te srednjovjekovnih građevina i grobalja na samom lokalitetu a sadrži kamene spomenike te predmente načinjene od keramike i metala. Na lokalitetu se nalazi i muzej u kojem je izložen dio predmeta iz ove bogate zbirke.
O MUZEJU
MUZEJ HRVATSKIH ARHEOLOŠKIH SPOMENIKA (MHAS) jedan je od najstarijih hrvatskih muzeja i jedini je muzej u Hrvatskoj osnovan s jedinstvenom zadaćom da istražuje, sakuplja, predstavlja i proučava ostatke materijalne i duhovne kulture Hrvata iz razdoblja srednjeg vijeka, od VII. do XV. stoljeća, poglavito iz vremena ranosrednjovjekovne hrvatske države od IX. do XII. stoljeća.
Danas Muzej HAS raspolaže opsežnim fondom starohrvatske arheološke baštine od oko 20 000 predmeta, od cega je u stalnom postavu izloženo tek oko 25% građe.
U fondu muzeja nalazi se bogata i vrijedna zbirka ranosrednjovjekovnih kamenih spomenika, zbirke oružja i oruđa, nakita, novca i drugih predmeta. Osobito su važni epigrafski spomenici 9. – 12. stoljeća na kojima se nalaze uklesana imena hrvatskih narodnih vladara i drugih visokih dostojanstvenika.
Među značajnijim spomenicima koji se nalaze u postavu muzeja su i Višeslavova krstionica, nadgrobni natpis kraljice Jelene, natpis kneza Trpimira iz Rižinica, natpis kneza Branimira iz Muća, kopija Bašćanske ploče i brojni drugi prvorazredni spomenici za razdoblje hrvatskog srednjovjekovlja.
Svojom zbirkom ranosrednjovjekovne pleterne i figuralneplastike te množinom latinskih starohrvatskih epigrafskih spomenika, Muzej HAS danas spada medu najveće zbirke takve vrste u Europi.
Izvori: MHAS Split > Naslovna, Wikipedia
Comments