11.09.2024, SACRA CROATICA
Ugljanski triptih, 14 st., nepoznati autor, Stalna izložba crkvene umjetnosti (SICU), Zadar. Slika: Živko Bačić
Trodjelna slika s prikazom Bogorodice s Djetetom u cenatralnom polju, te po cetiri scene na krilima, pronazena je 1954. godine u dvoristu jedne seoske kucu u Ugljanu.
Buducu da je bila u iznimno losem stanju, odmah je restaurirana u Restauratorskom ateljeu JAZU u Zadru. No izrazito losa ocuvanost slike, koja je sva bila izjedena, pocrnjela, s potpuno oÅ¡tećenim dijelovima slikarskog premaza, i tada važeći prinÂcipi pri restauraciji, uvjetovali su i opseg radova na umjetnini. Nije uklonjen zatamnjeni povrÅ¡inski sloj "povijesne patine", a nedostajući dijelovi su nadopunjeni preizraženim retuÅ¡em. Stoga su ostali skriveni inace vrlo izrazni likovni elementi umjetnine, kako u njezinoj polikromiji, tako i u crtezu.
No i u takvom, vrlo losem stanju ocuuvanosti, vidjelo se daje rijec o vrlo vrijednom djelu poznog romaniackog slikarstva. Godine, 1964. posvetio je "Ugljanskom triptihu" vrijednu studiju I. Petricioli, pa je tako i sira javnost upoznata s ovim znacajnim djelom nase kulturne bastine. Pored detaljnog opisa, ukazao je i na paralele, to jest na slicnne radove u okviru europske slikarske bastine: triptih u zbirci Tyssen-Bornemisza i triptih u zbirci Stoclet, ali i one u domacoj bastini, prvenstveno zadarsku "Bogorodicu benediktinki". Na osnosvu stilske analize i podudarnosti sa srodnim djelima, utvrdjuje da je u pitanju "produkt venecijansko-jadranskog kasnobizantskog slikarstva iz poocetka XIV stoljeca".Godine 1991. triptih je, uslijed ratne opasnosti, zajedno s ostalim zadarskim umjetninama, pohranjen u skloniÅ¡te. Neodgovarajući uvjeti u tom prostoru, bitno drukÄ iji od mjesÂta u stalnom postavu, prouzroÄ ili su na umjetnini odreÄ‘ena oÅ¡tećenja, pa se javila potreba za ponovnim restauratorskim zahvatom. Vec su prve sonde pokazale da je potrebno ne samo konsolidirati postojece stanje, nego ukloniti potamnjeli vosak i kolofonij kao zastitni sloj iz prethodne restauraacije, ali i tzv. "povijesnu patinu".Tek nakon tako temeljitog Ä išćenja uoÄ ene su sve likovvne odlike umjetnine izražene posebnim slikarskim tehnikaÂma, kao Å¡to su puncirane aureole na zlatnoj podlozi, specificnii linearizam u oblikovanju draperija, izrazite koloristcke vrednote, pa cak i neki ikonografski elementi, posebice na scenama sa krila triptiha. Najznacajnijom se ipak pokazala mogucnost znatno boljeg oÄ itavanja stilskih elemenata, po kojima je "Ugljanski triptih", premda ikonografski konzeravativan i, posebice u centralnom polju, cvrsto vezan uz bizantske tradicije, likovno daleko napredniji od srodnih umjetnina, te uz kasnoromanicke i bizantske sheme, uvodi nadahnute i izražajne goticke inovacije u tretiranju likova i kompozicijskih odnosa, Å¡to mu daje posebno mjesto u okviru jadranske likovne kulture ranog 14. stoljeca.
Comments